terezin2018

Dne 2. 10. 2018 navštívili žáci 3. ročníků Národní památník Terezín. Akci pořádal tým všeobecně vzdělávacích předmětů pod vedením vyučujících Hany Rajnohové
a Evy Vesecké. Na finační podpoře akce se významně podílela Terezínská iniciativa, která proplatila účastníkům dopravu a zajistila vzdělávací seminář.
Terezín dříve sloužil jako vojenská pevnost, ale během Protektorátu zde bylo židovské ghetto a Malá pevnost sloužila jako věznice.
V průběhu vzdělávacího semináře žáci besedovali v Muzeu ghetta o problematice diskriminace Židů, funkci ghetta, dozvěděli se mnoho zajímavých informací o životě v ghettu. Na závěr zhlédli dokumentární propagandistický film o „šťastném životě Židů v modelovém ghettu“ natočený Němci k příležitosti kontrolní návštěvy zástupců Červeného kříže.
Poté následovala prohlídka Velké pevnosti s průvodcem nejpůsobivějšími místy ghetta, při kterém se žáci seznámili s běžným chodem tábora a se životem Židů v něm. Zajímavostí jistě bylo, že mezi obyvatele ghetta patřili i takové osobnosti jako Arnošt Lustig, Pavel Haas ( bratr známého herce Huga Haase) nebo Karel Poláček.
Druhá část exkurze byla zaměřena na Malou pevnost, která sloužila jako věznice gestapa pro politické vězně. Vstupní brána s nápisem „ Arbeit macht frei ! “ nenechala nikoho na pochybách! Nelidské podmínky a kruté zacházení s lidmi jistě otřásly všemi zúčastněnými. Od roku 1940 do května 1945 prošlo Malou pevností 32 000 vězňů, byl zde vězněn pachatel atentátu na Františka Ferdinanda ď Este student Gavrilo Princip. Mezi nejslavnější osobnosti, které prošly Malou pevností, patřila i Milada Horáková, vězněná nacisty a poté v 50.letech popravena komunisty.
Terezínským ghettem prošlo na 155 000 židovských mužů, žen a dětí 35 národností, na 35 000 z nich zde zemřelo v důsledku stresu, hladu, nemocí a nelidského zacházení. Velká část ostatních – více než 60 000 osob byla poslána do vyhlazovacích táborů na Východě, ze kterých se jen 3 097 dožilo osvobození.
Vzdělávací seminář v Terezíně navázal na celou řadu vzdělávacích programů
o tématice holocaustu, které je na naší škole věnována mimořádná pozornost.