logo ctverec

Na středních školách po celé České republice proběhly v úterý 7. a čtvrtek 9. května Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli „nanečisto“ vyzkoušet volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují v blížících se reálných volbách do Evropského parlamentu. Platný hlas odevzdalo 18 758 studentů z 246 škol. Do projektu, který již po jedenácté uspořádal vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, se přihlásilo 255 škol. Výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 246 (z toho 134 gymnázií, 90 středních odborných škol a 22 středních odborných učilišť). „Nejvíce hlasů získala Česká pirátská strana, s velkým odstupem od ostatních. Druhé největší přízni středoškoláků se těší STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09, u kterých je zároveň celorepublikově největší rozdíl při srovnání výsledků mezi jednotlivými typy škol, tedy mezi gymnázii a odbornými školami, a mezi Prahou a regiony,“ komentuje výsledky ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před sedmi lety inicioval, a dodává: „Třetí v pořadí je recesistické uskupení, jehož název začíná stejnými třemi písmeny, jako u vládního politického hnutí. Je možné, že to některé náctileté voliče zmátlo.“
Žáci naší školy se do této akce rovněž aktivně zapojili, svědčí o tom jejich volební účast – 60 %, volební výsledky se shodují s celorepublikovými.

Za PT OBN, DEJ Hana Rajnohová